•  0
  Social Work

  Yunus Emre Terapi

    Faruk Arslan    1        0        Report content

  By Faruk Arslan

  Sufi terapi modeli master sosyal work tezimde, Risale-i Nur’dan 40 Sufi tekniğini çıkardım.  Zira ‘4 kapı, 40 makamda müftü gerekmez’ diyen Yunus Emre, insanın ulaşabileceği zirveyi, meleklerden üstün hale gelme kıvamını göstermiştir. İslam’da Allah ile kul arasında aracılar yoktur. Sufi terapiyi anlatan İngilizce kitap ve makalem akademide epey yayıldı, ama Türkçesi Vecd İhlası kitabımın basımını engellediler. Sufi Terapi, kalp ve insan merkezli medeniyetimiz, toplum vicdanında Kur’ani ve Peygamberani ahlak normları vicdanlara duyuran bir avukattır. Sufi terapi, psikolojik rehberlikte ihlas ve samimiyeti bir yöntem olarak kullanıyor, yüksek “trans-ihlas vicdan” ve ahlakını esas alıyor. Özetle, Yunus Emre terapi sistemidir, kalbidir.


  İngilizcesine ulaşmak için linki tıklayınız. Sufi dünyası ile ilgili akademik araştırma yapan 2700 kişiye ulaştı.  http://scholars.wlu.ca/etd/1634/


  Şiir metotu ile kalbe yolculuk tefekkürle başlar.


  muakasefe


  Sanıldığı gibi “Üç harfli uzmanı” değilim, hele içinize girdiyse terapi ile hiç uğraşmıyorum, konuşan siz değilsiniz. Sufi farkındalık terapisi başkadır. Hastalarımda, özellikle bayanlarda sık rastladığım sorun bu olduğu için İslami kaynaklardan çözümler sunarım. Başıma geldiği ve sorunu çözdüğüm için tecrübem var. İhlas, Felak, Nas, 7 veya 70 Ayetel Kürsi, nazar duaları, “Mühr-ü Şerif Hicab” adıyla meşhur “Kara Büyü, Nazar, Cin Musallatı ve Kazadan Koruyan” dualar popülerdir. Ebu Dücane’nin (R.A.), Allah Rasulü (ASM)’nden aldığı cinlere karşı “Nâme-i Peygamberî” adıyla bilinen dua çok etkilidir. İbni Abbas’tan rivayet başağrısı, ateş ve sair hastalıklara karşı peygamberimizin (sas) duası da, Hz. Osman’dan (R.A.) rivayet Bismillahhillaazi ile başlayan meşhur duası da günde 7 defa yapılabilir. Bunlar yeterli midir?


  Aşk makamı, kalp sarayına giriş için gerekli sırlı anahtardır.


  garkoldum


  Dualar yetmiyor. Zihinsel olarak negatif alan çoğalıp, ruhunuzda, kalbinizde şeytana, nifaka kapılar açıkca; üçharfli gelir, yerleşir veya etrafınızda yaşar. Cinci hocalara tonlarca para döküp kovdurmanız hiç bir işe yaramaz. Zaten çoğu sahtekardır, insanları aldatıyorlar. Muska yazdırıp takıp dolaşmakla cinni şeytanların musallatından kurtulamazsınız, olumlu zihinsel değişim olmadan geri gelirler. Dualar okunmak için vardır. Beyni aptallaştıran TV seyretmeyin. Cevşen, El Kulubud Daria, özel zikirler, ismi azamları günlük mutlak okuyunuz. Hz. Ali, İbni Arabi, Abdülkadir Geylani duaları favorimdir. İmam-ı Şâzeli hazretleri duası da etkilidir. Kalbinize sorun, hangisini daha çok seviyor ve sürekli yapıyorsanız, sizin ismi azam duanız odur.


  Aşkı Münteha’yı aramak ve bulmak uzun bir süreçtir.


  askimunteha


  Sufizm içinde insan sevgisi ve kültürleri kabullenme vardır ve insan haklarına saygıya dikkati çeker. Sufi terapi ile ruhsal boyutu teşvik ederek akıl, ruh, kalp ve zihnimizdeki diğer fakültelerin zikir ve tefekkürle, Batı’daki deyimiyle meditasyon ile içselleştirilmesi gerekiyor. Eşrefi Mahluk olan insanda Allah’ın esmaları ve tecellileri gizlidir. Ruh ile kalp arasında bağı sağlayan bu tecelliler öldürülürse insan insanlıktan çıkar. Vicdan ölür. Hangi eğitim durumu ve statüye sahip olursa olsun ‘Latifeyi Rabbaniye’sini yitirmiş birey, Sufi geleneğe göre 14 ayrı hayvanın karakteristik özelliğine bürünür. Temiz insan fıtratı bozulur. Oysa Latifeyi Rabbaniye, Rabbimizin esması gibi sonsuz sayıdadır ve ruh kumaşımızı işleyecek terzidir Ünlü psikiyatrist Carl Jung’ın ifadesiyle, ‘içimizdeki masum kutsal çocuk’ denilen bu esma mazhariyetidir.


  Aşk’ın makamında dereceler vardır, Reca kapısı da gereklidir.


  recauask


  İnsan hayvanlardan aşağıda düşebilir, meleklerden yukarıda çıkabilir. Çünkü, akıl, şehvet ve öfkesine sınır konmamış, son nefesini verene kadar nefsi ile büyük savaş yaparak terakki etme şansı verilmiştir. Halk psikoterapi teknikleri içinde korku, ümitsizlik ve endişeyi giderici öyküler anlatıp metaforları manevi anoloji haline getirme ve böylelikle yeni pozitif düşünme yolları ortaya koymak önemlidir. Özgüven artırıcı örnekler, önyargıları ortadan kaldıran hikayeler, yanlış düşünceleri düzeltir ve alternatif farkındalık sağlar. Güncellenen sosyal normları bularak ‘Bibliyoterapi’ yöntemiyle bundan analiz ve çıkarımlar elde edilir ve daha derin ama pozitif düşünmemiz hedeflenir. Travma çözücü çıkarımlar, insanın hayatı boyunca tekraren yaptığı hataları fark etmesine yardımcı olur. Ancak bazı insanlar yenilikten, değişimden ölesiye korkarlar. Özellikle belli yaşlardan sonra öğrendiğini farklı öğrenme zorlaşır. Kalp marazı denilen kötü sıfatlarla kararan, mühürlenen kalpler, bulanık zihinler vicdan ihlasını kaybetmiştir.


  kalpBen ötesi psikolojide öncelikle kendinizi sıfırlayıp korku ve kaygılarımızla yüzleşmemiz gerekir. “Ben dili” kullanılarak en güzel doğruyu bile anlatsak muhatabınızın egosu incinebilir. Eğer birine “sen” diye cephe hücumu yapılırsa, o kişi nefis savunması yapar ve ego savaşları başlar. Bilgi kişi önce kendine şekil verir. Arif olan insan ise hem başkasına hem başkasına şekil verir. Mevlana, tıpkı üstad Nursi gibi, “Bir yandan korkuya, bir yandan ümide düştün mü iki kanadın olur. Bir kanatlı kuş katiyen uçamaz, acizdir” demektedir. Bazen şifa olan bal yemek, su içmek bile hastalığına göre bazen haram bile olabilir. Sadece yaptıklarınızı söylerseniz başkasında samimi olduğunuz için daha etkili olabilir. Yapmadığınızı evladınıza söylerseniz asla etki etmeyecektir. Kibirle bal satsan zehir olur. Bugünün psikoterapist, psikiyatrist ve psikologların en büyük sorunu budur. “Ata et, ite ot verilmez”, her bireye özgü psikoterapi tekniği bulunmalıdır. Bu nedenle grup terapiden ziyade bireysel terapi zorunlu, hatta vacip gibidir.


  Zira Aşk bir eliftir, dimdik ayaktadır, mert olanlar aşkı bulabilir.


  elif


  Toplumumuzda en büyük depresyon, stres ve ansiyete sorunu, tam bağışlama kültürümüzün bozulmasıdır. Bırakın başkasını kendisini dahi suçlayarak hiç af etmeyen, Allah’ın her günahı tevbe ederse af edeceğini bilmeyen, boğazına kadar bataklıkta yaşayan insanlarımız var. Oysa ümitsizlik müslümanca düşünce değildir. Bir haksızlık, zulüm, eşitsizlik, ayrımcılık ve adaletsizle karşılaştığınızda dört çözüm yöntemi ve stresten kurtulma seçeğiniz vardır:


  1. Unutma  2. Yok sayma. 3. İnkar etme ve 4. Tam Bağışlama…


  Bazıları nefret, kin ve intikam duyguları ile hareket eder, öfkesine yenilir ve kendi kübüne zarar verir. Kötü duygular ruhumuzu, kalbimizi ve bedenimizi zehirler. Unutmak her zaman çare değildir, insan hafızası güçlüdür, bilinç altına atsa bile başka bir olayda eski travma tetiklenir ve tekrar psikolojimizi olumsuz etkiler. Sorunu yok sayarak veya inkar ederek belli bir zaman kazanmış olabilirsiniz, ama halen problem orada sizin çözmenizi bekler. Nice yok sayılanlar hep zihinde var kalmıştır.


  Efendimiz (SAV) aşkın kendisidir, anadan, babadan, yardan, evlattan, diyardan üstün olmadıkca sen aşık olamazsın.


  efendimKur’an’da ve hadislerde bağışlama, af edicilik en önemli takva ve manevi yükselme unsuru olarak sayılmıştır. Merhamet etmeyene ahirette de merhamet edilmez. Bu nedenle negatif bir düşünceyi pozitife çevirmek için tamamen bağışlamak gerekir. Yunus (AS) peygamberin bağışlanmayı bize öğreten ismi azam duası her gün okunmalıdır. “Ben hatalıyım, yanlış yapanım, bağışla beni, sen noksan sıfatlardan münezzehsin Yarabbi” duası, bir Kur’ani terapi yöntemidir. Allah, her insanın devasını kendi içinde yaratmıştır. Terapist bunu arıyor.


  Mevlana aşk ve reca’da Sufilerin önderidir.


  mevlana


  “Üzülme” der, Mevlana… “Eğer istediğin bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için… Yada gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur…” Haddini bil! İnsanları küçük görme!
  Allah büyük işleri küçük şeylerden yapar… Küçük şeye takılma ki kaybetme.
  Allah’ın lütfu. istediğine verir, istediğinden alır. Allah alır da verir de… Başkasına verdi diye o en iyi demek değildir ki! O küçücük işlerle büyük şeyler yapar. Küçük şeylerle baş döndürücü şeyler yapar ki, kendi büyüklüğünü göstersin. Sen evvela nasihati kendi nefsine söyle:
  Hayalı ol, edepli ol. Yaratan bilir. Dilediğine dilediğini verir…”  Allah var, gam yoktur…


  Canadatürk, 1 Eylül, 2016


   


 •  


Leave a Comment

Please Login to insert comment.

 

Facebook Conversations